TDK Corporation CGA2B2NP01H560J050BA
CGA2B2NP01H560J050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2NP01H560J050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CGA2B2NP01H560J050BA.pdf
Availability of CGA2B2NP01H560J050BA
QUANTITY
CGA2B2NP01H560J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2NP01H560J050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2NP01H560J050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2NP01H560J050BA
Related LinksCGA2B2NP01, CGA2B2NP01H560J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2NP01H560J050BA Details Description
Related parts for CGA2B2NP01H560J050BA
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 DUAL 16-DFN datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO SWITCH 10UMAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RETRACTABLE REEL 32MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TWEEZERS POINT STRONG OOD 3.54" datasheet.pdf
CONSOLETE datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf