Stackpole Electronics Inc. RSF3JB470R
RSF3JB470R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 470 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB470R.pdf
Availability of RSF3JB470R
QUANTITY
RSF3JB470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB470R
Internal Part NumberEIS-RSF3JB470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB470R
Related LinksRSF3J, RSF3JB470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB470R Details Description
Related parts for RSF3JB470R
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR10B/AE10G/X datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TOOL EXTRACT CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 5/3.5 MC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf