CUI Inc. EPSA120100UB-P5P-EJ
EPSA120100UB-P5P-EJ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA120100UB-P5P-EJ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
EPSA120100UB-P5P-EJ.pdf
Availability of EPSA120100UB-P5P-EJ
QUANTITY
EPSA120100UB-P5P-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA120100UB-P5P-EJ
Internal Part NumberEIS-EPSA120100UB-P5P-EJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 12W UK Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLEPSA 12W,EU,UK 22/Jun/2015
Level V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA 12W
Region UtilizedUnited Kingdom
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.85" W x 1.38" H (75.0mm x 47.0mm x 35.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorBS 1363
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA120100UB-P5P-EJ
Related LinksEPSA12010, EPSA120100UB-P5P-EJ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA120100UB-P5P-EJ Details Description
Related parts for EPSA120100UB-P5P-EJ
IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X6S 1210 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 87.5W 35A datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.77K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf