CUI Inc. EPSA180033UW-P5RP-SZ
EPSA180033UW-P5RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA180033UW-P5RP-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W
Datasheet Download
EPSA180033UW-P5RP-SZ.pdf
Availability of EPSA180033UW-P5RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EPSA180033UW-P5RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA180033UW-P5RP-SZ
Internal Part NumberEIS-EPSA180033UW-P5RP-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package160
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)330mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.35" L x 1.05" W x 1.82" H (59.8mm x 26.6mm x 46.1mm)
ApprovalsCE, TUVgs
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA180033UW-P5RP-SZ
Related LinksEPSA180033, EPSA180033UW-P5RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA180033UW-P5RP-SZ Details Description
Related parts for EPSA180033UW-P5RP-SZ
DIODE GEN PURP 1KV 3A SMB datasheet.pdf
IC POWER/BATTERY MGMT 48-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 34VWM 57.5VC AXIAL datasheet.pdf
8" NATURAL 50LB MNT CBL TIE datasheet.pdf
PHOTO REFLECTOR FLAT EMITTER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PH.MODULE 40KHZ S.VIEW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 22.5MM SQ CLEAR datasheet.pdf