CUI Inc. EPSA240100U-P5N-SZ
EPSA240100U-P5N-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA240100U-P5N-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Datasheet Download
EPSA240100U-P5N-SZ.pdf
Availability of EPSA240100U-P5N-SZ
QUANTITY
EPSA240100U-P5N-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA240100U-P5N-SZ
Internal Part NumberEIS-EPSA240100U-P5N-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWorldwide External Power Adapter Efficiency Standards
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 24W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA 24W
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.15" L x 2.11" W x 1.38" H (80.0mm x 53.6mm x 35.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA240100U-P5N-SZ
Related LinksEPSA24010, EPSA240100U-P5N-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA240100U-P5N-SZ Details Description
Related parts for EPSA240100U-P5N-SZ
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 385MA 650 MOHM datasheet.pdf
PRINTED CIRCUIT BOARD CONNECTOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf