Bel Fuse Inc. EQ2001-7R
EQ2001-7R picture photo
Mfg. Part Number
EQ2001-7R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER DUAL 5.1V 15A
Datasheet Download
EQ2001-7R.pdf
Availability of EQ2001-7R
QUANTITY
EQ2001-7R Order Process
Ship out your order
Specifications of EQ2001-7R
Internal Part NumberEIS-EQ2001-7R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher Q
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input65 ~ 168 V
Output5.1V, 5.1V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5.1 VDC @ 9.5A
Output - 2 @ Current (Max)5.1 VDC @ 9.5A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)97W
ApplicationsITE (Commercial), Railway
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency86%
Package / Case-
Size / Dimension6.46" L x 4.37" W x 0.78" H (164.0mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max97W
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EQ2001-7R
Related LinksEQ20, EQ2001-7R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
EQ2001-7R Details Description
Related parts for EQ2001-7R
RES SMD 3.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SC70-3 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 600V 200A U SER datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXTENSION CABLE 10M FOR LH-50 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-3.63V 44W datasheet.pdf
ATTENUATOR 16 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf
FO C/A MTRJ LC YEL 62.5 ORN datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 8-Bit Video DAC IC datasheet.pdf