GE Critical Power EQW020A0A1Z
EQW020A0A1Z picture photo
Mfg. Part Number
EQW020A0A1Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V 100W OUT T/H
Datasheet Download
EQW020A0A1Z.pdf
Availability of EQW020A0A1Z
QUANTITY
EQW020A0A1Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EQW020A0A1Z
Internal Part NumberEIS-EQW020A0A1Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEQW020
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EQW020A0A1Z
Related LinksEQW02, EQW020A0A1Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EQW020A0A1Z Details Description
Related parts for EQW020A0A1Z
IC MUX QUAD 2-CHAN 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
M8 ST.CN 4WR 2M CBL. SS CP. datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 50-250V PANEL datasheet.pdf
DB CONNECTOR datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
REV 480V 7.6A 24 VAC/DC NO AUX datasheet.pdf