FFF ER05015000J0G
ER05015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
ER05015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RISING CLAMP 90D
Datasheet Download
ER05015000J0G.pdf
Availability of ER05015000J0G
QUANTITY
ER05015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of ER05015000J0G
Internal Part NumberEIS-ER05015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,640
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesER
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER05015000J0G
Related LinksER0501, ER05015000J0G Datasheet, FFF Distributor
ER05015000J0G Details Description
Related parts for ER05015000J0G
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf