FFF ER05015100J0G
ER05015100J0G picture photo
Mfg. Part Number
ER05015100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
ER05015100J0G.pdf
Availability of ER05015100J0G
QUANTITY
ER05015100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of ER05015100J0G
Internal Part NumberEIS-ER05015100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,370
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesER
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER05015100J0G
Related LinksER0501, ER05015100J0G Datasheet, FFF Distributor
ER05015100J0G Details Description
Related parts for ER05015100J0G
HEADER OPEN .025"DIA .600 52POS datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 26POS M-F 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
F BK 32/8 TI-505 FPA 2.0M datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
F39-PB0225 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf