FFF ER10015000J0G
ER10015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
ER10015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RISING CLAMP 90D
Datasheet Download
ER10015000J0G.pdf
Availability of ER10015000J0G
QUANTITY
ER10015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of ER10015000J0G
Internal Part NumberEIS-ER10015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesER
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER10015000J0G
Related LinksER1001, ER10015000J0G Datasheet, FFF Distributor
ER10015000J0G Details Description
Related parts for ER10015000J0G
DIODE MODULE 1.7KV 400A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 18"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE UFAST 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf