API Delevan ER1025-04JS
ER1025-04JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1025-04JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 1.025A 140 MOHM
Datasheet Download
ER1025-04JS.pdf
Availability of ER1025-04JS
QUANTITY
ER1025-04JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1025-04JS
Internal Part NumberEIS-ER1025-04JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1025
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance220nH
Tolerance±5%
Current Rating1.025A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq33 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant510MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1025-04JS
Related LinksER102, ER1025-04JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1025-04JS Details Description
Related parts for ER1025-04JS
IC OPAMP GP 200KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT LP 24-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
PANEL ANT YAGI 1.5M N FML datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR DIGITAL WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN 48VDC 119X38MM datasheet.pdf