API Delevan ER1537-01JP
ER1537-01JP picture photo
Mfg. Part Number
ER1537-01JP
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 1.81A 55 MOHM TH
Datasheet Download
ER1537-01JP.pdf
Availability of ER1537-01JP
QUANTITY
ER1537-01JP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1537-01JP
Internal Part NumberEIS-ER1537-01JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1537
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance180nH
Tolerance±5%
Current Rating1.81A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant460MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1537-01JP
Related LinksER153, ER1537-01JP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1537-01JP Details Description
Related parts for ER1537-01JP
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN SCREW MNT HDR&FLANGE 3.5MM datasheet.pdf
BIT SET TORXPLUS W/HOLDER 8PC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
MODEM SOCKET AERIS SERIAL USB datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf