API Delevan ER1537-36JM
ER1537-36JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1537-36JM
Brief Description
FIXED IND 10UH 290MA 900 MOHM TH
Datasheet Download
ER1537-36JM.pdf
Availability of ER1537-36JM
QUANTITY
ER1537-36JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1537-36JM
Internal Part NumberEIS-ER1537-36JM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1537
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1537-36JM
Related LinksER153, ER1537-36JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1537-36JM Details Description
Related parts for ER1537-36JM
RES 18 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 30POS datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING 5POS datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP172 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 60V TO-263AB datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf