United Chemi-Con KY16VB56RM5X11LL
KY16VB56RM5X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KY16VB56RM5X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
KY16VB56RM5X11LL.pdf
Availability of KY16VB56RM5X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY16VB56RM5X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY16VB56RM5X11LL
Internal Part NumberEIS-KY16VB56RM5X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY16VB56RM5X11LL
Related LinksKY16VB56, KY16VB56RM5X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY16VB56RM5X11LL Details Description
Related parts for KY16VB56RM5X11LL
IC UNIV BUS TXRX 16BIT 64FBGA datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 3MH 600MA 1.55 OHM TH datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
BLUETOOTH DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
POSITIONER MS3198-1PA datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf