Littelfuse V385LC7PX2855
V385LC7PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V385LC7PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 558V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V385LC7PX2855.pdf
Availability of V385LC7PX2855
QUANTITY
V385LC7PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V385LC7PX2855
Internal Part NumberEIS-V385LC7PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy27J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V385LC7PX2855
Related LinksV385LC, V385LC7PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V385LC7PX2855 Details Description
Related parts for V385LC7PX2855
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 5PIN 3M datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1.65MM datasheet.pdf
RES 634K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
DELCON 5VDCIN/60VDC 3.0AOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf