API Delevan ER1537-40KP
ER1537-40KP picture photo
Mfg. Part Number
ER1537-40KP
Brief Description
FIXED IND 15UH 240MA 1.4 OHM TH
Datasheet Download
ER1537-40KP.pdf
Availability of ER1537-40KP
QUANTITY
ER1537-40KP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1537-40KP
Internal Part NumberEIS-ER1537-40KP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1537
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1537-40KP
Related LinksER153, ER1537-40KP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1537-40KP Details Description
Related parts for ER1537-40KP
SENSOR VRS 10-32 SUB-MINI 8V datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
ENCODER CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.51A 63 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 770UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf