Vishay/Dale RNC55J1521BSRE6
RNC55J1521BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1521BSRE6
Brief Description
RES 1.52K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1521BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1521BSRE6
QUANTITY
RNC55J1521BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1521BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1521BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1521BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1521BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1521BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1521BSRE6
CONN RING TONGUE 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 22MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 6M datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 110POS .050 SMD datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 227LM 2X6 MCPCB datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf