API Delevan ER1537-48KR
ER1537-48KR picture photo
Mfg. Part Number
ER1537-48KR
Brief Description
FIXED IND 27UH 170MA 2.6 OHM TH
Datasheet Download
ER1537-48KR.pdf
Availability of ER1537-48KR
QUANTITY
ER1537-48KR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1537-48KR
Internal Part NumberEIS-ER1537-48KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1537
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1537-48KR
Related LinksER153, ER1537-48KR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1537-48KR Details Description
Related parts for ER1537-48KR
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VER PF RECE POWER BLADE datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V .600 datasheet.pdf