API Delevan ER1641-103KM
ER1641-103KM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-103KM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 220MA 1.62 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-103KM.pdf
Availability of ER1641-103KM
QUANTITY
ER1641-103KM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-103KM
Internal Part NumberEIS-ER1641-103KM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.62 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant46MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-103KM
Related LinksER1641, ER1641-103KM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-103KM Details Description
Related parts for ER1641-103KM
RES SMD 240K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.3A 333 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf