API Delevan ER1641-103KM
ER1641-103KM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-103KM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 220MA 1.62 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-103KM.pdf
Availability of ER1641-103KM
QUANTITY
ER1641-103KM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-103KM
Internal Part NumberEIS-ER1641-103KM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.62 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant46MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-103KM
Related LinksER1641, ER1641-103KM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-103KM Details Description
Related parts for ER1641-103KM
ROUND SPACER #4 BRASS 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
USB DEBUG ADAPTER 8-BIT datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR EL7566 datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf