API Delevan ER1641-121JM
ER1641-121JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-121JM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120NH 1.53A 34 MOHM TH
Datasheet Download
ER1641-121JM.pdf
Availability of ER1641-121JM
QUANTITY
ER1641-121JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-121JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-121JM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance120nH
Tolerance±5%
Current Rating1.53A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)34 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-121JM
Related LinksER1641, ER1641-121JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-121JM Details Description
Related parts for ER1641-121JM
CABLE ULTRA ATA-BUS HDD .46M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LP CAPS 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW RF 810.00MHZ SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 8A 23 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf