API Delevan ER1641-134JR
ER1641-134JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-134JR
Brief Description
FIXED IND 130UH 140MA 4.1 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-134JR.pdf
Availability of ER1641-134JR
QUANTITY
ER1641-134JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-134JR
Internal Part NumberEIS-ER1641-134JR
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance130µH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.1 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant8.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-134JR
Related LinksER1641, ER1641-134JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-134JR Details Description
Related parts for ER1641-134JR
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2924 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC CLK GEN /2 /4/6 5/3.3V 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 294 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR 3K-3E RCPT datasheet.pdf
IC FPGA 277 I/O 356BGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf