API Delevan ER1641-151JS
ER1641-151JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-151JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 1.47A 37 MOHM TH
Datasheet Download
ER1641-151JS.pdf
Availability of ER1641-151JS
QUANTITY
ER1641-151JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-151JS
Internal Part NumberEIS-ER1641-151JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance150nH
Tolerance±5%
Current Rating1.47A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-151JS
Related LinksER1641, ER1641-151JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-151JS Details Description
Related parts for ER1641-151JS
RES 732 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOD CABLE 25FT COILED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf