Vishay/Dale M55342E03B28B0RWS
M55342E03B28B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B28B0RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B28B0RWS.pdf
Availability of M55342E03B28B0RWS
QUANTITY
M55342E03B28B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B28B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E03B28B0RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B28B0RWS
Related LinksM55342E0, M55342E03B28B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B28B0RWS Details Description
Related parts for M55342E03B28B0RWS
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF10G/AF10/AFE10T datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 17POS STR datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD CMOS 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 5A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 7POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
POT 75 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf