API Delevan ER1641-151JS
ER1641-151JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-151JS
Brief Description
FIXED IND 150NH 1.47A 37 MOHM TH
Datasheet Download
ER1641-151JS.pdf
Availability of ER1641-151JS
QUANTITY
ER1641-151JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-151JS
Internal Part NumberEIS-ER1641-151JS
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance150nH
Tolerance±5%
Current Rating1.47A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-151JS
Related LinksER1641, ER1641-151JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-151JS Details Description
Related parts for ER1641-151JS
FILTER LINE RFI COMPACT .250 6A datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN LOCK KEY FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X8R 0603 datasheet.pdf