API Delevan ER1641-163JR
ER1641-163JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-163JR
Brief Description
FIXED IND 16UH 300MA 890 MOHM TH
Datasheet Download
ER1641-163JR.pdf
Availability of ER1641-163JR
QUANTITY
ER1641-163JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-163JR
Internal Part NumberEIS-ER1641-163JR
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance16µH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)890 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-163JR
Related LinksER1641, ER1641-163JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-163JR Details Description
Related parts for ER1641-163JR
CONNECTOR DIP 16 PIN TIN IDC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 330MA 1.236 OHM datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 1X4.5MM 12.05" datasheet.pdf
CONN HEADR 78POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2164 SILVER 250 FT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf