Amphenol Industrial GTC020R-22-15S
GTC020R-22-15S picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-22-15S
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC020R-22-15S.pdf
Availability of GTC020R-22-15S
QUANTITY
GTC020R-22-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-22-15S
Internal Part NumberEIS-GTC020R-22-15S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert22-15
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-22-15S
Related LinksGTC020R, GTC020R-22-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-22-15S Details Description
Related parts for GTC020R-22-15S
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .075 OHM 3W 1% datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET DIMM DDR2 184POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7M OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf