Vishay/Dale RWR74S26R1BRRSL
RWR74S26R1BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S26R1BRRSL
Brief Description
RES 26.1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S26R1BRRSL.pdf
Availability of RWR74S26R1BRRSL
QUANTITY
RWR74S26R1BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S26R1BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S26R1BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S26R1BRRSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S26R1BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S26R1BRRSL Details Description
Related parts for RWR74S26R1BRRSL
CAP CER 3300PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4-LSOP datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079" 40POS datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf