API Delevan ER1641-163JR
ER1641-163JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-163JR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 16UH 300MA 890 MOHM TH
Datasheet Download
ER1641-163JR.pdf
Availability of ER1641-163JR
QUANTITY
ER1641-163JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-163JR
Internal Part NumberEIS-ER1641-163JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance16µH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)890 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-163JR
Related LinksER1641, ER1641-163JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-163JR Details Description
Related parts for ER1641-163JR
KIT TRIM POT 3006P SER 15 VALUES datasheet.pdf
IC AMP MMIC BIPO BROADBND SC70-6 datasheet.pdf
RCPT 6ROW 114POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf