API Delevan ER1641-272KR
ER1641-272KR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-272KR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 535MA 280 MOHM
Datasheet Download
ER1641-272KR.pdf
Availability of ER1641-272KR
QUANTITY
ER1641-272KR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-272KR
Internal Part NumberEIS-ER1641-272KR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating535mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant92MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-272KR
Related LinksER1641, ER1641-272KR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-272KR Details Description
Related parts for ER1641-272KR
RELAY SOCKET DIN MNT FOR LY SER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL HI DENS datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT KIT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
DIFFUSER FOR FLV-DR12030 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 2A 400V datasheet.pdf