API Delevan ER1641-364JR
ER1641-364JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-364JR
Brief Description
FIXED IND 360UH 105MA 7.4 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-364JR.pdf
Availability of ER1641-364JR
QUANTITY
ER1641-364JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-364JR
Internal Part NumberEIS-ER1641-364JR
Material - CoreFerrite
Inductance360µH
Tolerance±5%
Current Rating105mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.4 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant6.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-364JR
Related LinksER1641, ER1641-364JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-364JR Details Description
Related parts for ER1641-364JR
REGULATOR 3.3V 8AMP ADJ HORZ datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 30 POS datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33.8UH SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB RAM TSSOP-38-1 datasheet.pdf
CAP SCREW HEX 1/4-20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
1X4 EMI HOUSING ASSY 0 DEGREE datasheet.pdf
SQ 1.6MM END PNP-NO 5M CORD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf