API Delevan ER1641-364JR
ER1641-364JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-364JR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 360UH 105MA 7.4 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-364JR.pdf
Availability of ER1641-364JR
QUANTITY
ER1641-364JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-364JR
Internal Part NumberEIS-ER1641-364JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance360µH
Tolerance±5%
Current Rating105mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.4 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant6.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-364JR
Related LinksER1641, ER1641-364JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-364JR Details Description
Related parts for ER1641-364JR
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 990 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 4.1A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
ASSY, TOP TOOL, CONN 5536514-2 datasheet.pdf
METRAL HDR datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT 4A 1000V D3K datasheet.pdf