API Delevan ER1641-394KP
ER1641-394KP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-394KP
Brief Description
FIXED IND 390UH 105MA 7.4 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-394KP.pdf
Availability of ER1641-394KP
QUANTITY
ER1641-394KP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-394KP
Internal Part NumberEIS-ER1641-394KP
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating105mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.4 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant6.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-394KP
Related LinksER1641, ER1641-394KP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-394KP Details Description
Related parts for ER1641-394KP
FUSE 1250A 690V 2/80 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 40POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
72CKT HDM BKPLN PLR/GUIDE datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 22POS datasheet.pdf