API Delevan ER1641-472JM
ER1641-472JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-472JM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM
Datasheet Download
ER1641-472JM.pdf
Availability of ER1641-472JM
QUANTITY
ER1641-472JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-472JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-472JM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-472JM
Related LinksER1641, ER1641-472JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-472JM Details Description
Related parts for ER1641-472JM
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 32POS .3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf