API Delevan ER1641-512JR
ER1641-512JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-512JR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.1UH 335MA 720 MOHM
Datasheet Download
ER1641-512JR.pdf
Availability of ER1641-512JR
QUANTITY
ER1641-512JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-512JR
Internal Part NumberEIS-ER1641-512JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance5.1µH
Tolerance±5%
Current Rating335mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)720 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-512JR
Related LinksER1641, ER1641-512JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-512JR Details Description
Related parts for ER1641-512JR
RES ARRAY 15 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 40A DO203AB datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 220 POS datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 3.80MM REFL PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.9V 4-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf