API Delevan ER1641-561KP
ER1641-561KP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-561KP
Brief Description
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM
Datasheet Download
ER1641-561KP.pdf
Availability of ER1641-561KP
QUANTITY
ER1641-561KP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-561KP
Internal Part NumberEIS-ER1641-561KP
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance560nH
Tolerance±10%
Current Rating490mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)330 mOhm Max
Q @ Freq43 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant210MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-561KP
Related LinksER1641, ER1641-561KP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-561KP Details Description
Related parts for ER1641-561KP
CONN HEADER 5POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OVEN FOOD PROBE datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 14-16AWG #8 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
50MM EURO HDR 45D OPEN ENDS 03C datasheet.pdf