API Delevan ER1641-622JM
ER1641-622JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-622JM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.2UH 280MA 1.02 OHM
Datasheet Download
ER1641-622JM.pdf
Availability of ER1641-622JM
QUANTITY
ER1641-622JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-622JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-622JM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance6.2µH
Tolerance±5%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-622JM
Related LinksER1641, ER1641-622JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-622JM Details Description
Related parts for ER1641-622JM
OSC XO 6.1448MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERTING 6XSON datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 80MA 53 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ datasheet.pdf