API Delevan ER1641-622JM
ER1641-622JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-622JM
Brief Description
FIXED IND 6.2UH 280MA 1.02 OHM
Datasheet Download
ER1641-622JM.pdf
Availability of ER1641-622JM
QUANTITY
ER1641-622JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-622JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-622JM
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance6.2µH
Tolerance±5%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-622JM
Related LinksER1641, ER1641-622JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-622JM Details Description
Related parts for ER1641-622JM
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 8POS 2MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 4KV N750 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M PREWIRED MOD datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 3P BLUE datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 43POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 1000 FT GN datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf