API Delevan ER1641-682KP
ER1641-682KP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-682KP
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 280MA 1.02 OHM
Datasheet Download
ER1641-682KP.pdf
Availability of ER1641-682KP
QUANTITY
ER1641-682KP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-682KP
Internal Part NumberEIS-ER1641-682KP
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-682KP
Related LinksER1641, ER1641-682KP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-682KP Details Description
Related parts for ER1641-682KP
JUMPER-H2728TR/C2065L/X 12" datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .050" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
202K132-100/86-0 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf