API Delevan ER1641-912JM
ER1641-912JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-912JM
Brief Description
FIXED IND 9.1UH 220MA 1.62 OHM
Datasheet Download
ER1641-912JM.pdf
Availability of ER1641-912JM
QUANTITY
ER1641-912JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-912JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-912JM
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance9.1µH
Tolerance±5%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.62 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant46MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-912JM
Related LinksER1641, ER1641-912JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-912JM Details Description
Related parts for ER1641-912JM
CONN PLUG 3 POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 12POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
MOD RF 24XSTREAM 50MW RS232/485 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 40 POS datasheet.pdf
UMY10-4866 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf