API Delevan ER1840-15JR
ER1840-15JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1840-15JR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.4UH 460MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
ER1840-15JR.pdf
Availability of ER1840-15JR
QUANTITY
ER1840-15JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1840-15JR
Internal Part NumberEIS-ER1840-15JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1840
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance2.4µH
Tolerance±5%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1840-15JR
Related LinksER184, ER1840-15JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1840-15JR Details Description
Related parts for ER1840-15JR
RES 91 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 140MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD BK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 554 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE DOWN datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf