Panasonic Electronic Components ERA-14EB911U
ERA-14EB911U picture photo
Mfg. Part Number
ERA-14EB911U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
ERA-14EB911U.pdf
Availability of ERA-14EB911U
QUANTITY
ERA-14EB911U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-14EB911U
Internal Part NumberEIS-ERA-14EB911U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-14
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-14EB911U
Related LinksERA-14, ERA-14EB911U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-14EB911U Details Description
Related parts for ERA-14EB911U
SIDACTOR 4CHP 25/50V 150A MS-013 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 2A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
SITE LICENSE DA-FIR GEN ECP3 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 2.5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf