Panasonic Electronic Components ERA-14EB911U
ERA-14EB911U picture photo
Mfg. Part Number
ERA-14EB911U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
ERA-14EB911U.pdf
Availability of ERA-14EB911U
QUANTITY
ERA-14EB911U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-14EB911U
Internal Part NumberEIS-ERA-14EB911U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-14
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-14EB911U
Related LinksERA-14, ERA-14EB911U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-14EB911U Details Description
Related parts for ERA-14EB911U
PROBE TEMP 6" GENERAL PURP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10S/AE10G/HDP10S datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 44V SNT-4A datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 4CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf