Panasonic Electronic Components ERA-14HD240U
ERA-14HD240U picture photo
Mfg. Part Number
ERA-14HD240U
Brief Description
RES SMD 24 OHM 0.5% 1/4W 1210
Datasheet Download
ERA-14HD240U.pdf
Availability of ERA-14HD240U
QUANTITY
ERA-14HD240U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-14HD240U
Internal Part NumberEIS-ERA-14HD240U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-14HD240U
Related LinksERA-14, ERA-14HD240U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-14HD240U Details Description
Related parts for ERA-14HD240U
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD AU 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IB IL 24 DO 2-2A-XC-PAC datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 1250VDC DRAWING T6 datasheet.pdf