Panasonic Electronic Components ERA-1AEB102C
ERA-1AEB102C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB102C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB102C.pdf
Availability of ERA-1AEB102C
QUANTITY
ERA-1AEB102C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB102C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB102C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-1A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB102C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB102C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB102C Details Description
Related parts for ERA-1AEB102C
HSHRINK MARKER T111 WHT 100/RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf