AVX Corporation 0402ZD182KAT2A
0402ZD182KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZD182KAT2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 10V X5R 0402
Datasheet Download
0402ZD182KAT2A.pdf
Availability of 0402ZD182KAT2A
QUANTITY
0402ZD182KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZD182KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZD182KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZD182KAT2A
Related Links0402ZD1, 0402ZD182KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZD182KAT2A Details Description
Related parts for 0402ZD182KAT2A
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA DO34 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 6POS W/PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
XFRMR T1/E1/CEPT/ISDN-PRI 1:2CT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL ELEMENT FUSE CLAS datasheet.pdf
CONN DISTRIBUTOR M12 4POS IDC datasheet.pdf