Panasonic Electronic Components ERA-1AEB1470C
ERA-1AEB1470C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB1470C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB1470C.pdf
Availability of ERA-1AEB1470C
QUANTITY
ERA-1AEB1470C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB1470C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB1470C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-1A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB1470C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB1470C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB1470C Details Description
Related parts for ERA-1AEB1470C
PHOTOCELL 100K-200K OHM .89MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
2MM HDM BP GP POLZ PN BB 72CKT datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf