Panasonic Electronic Components ERA-1AEB202C
ERA-1AEB202C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB202C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB202C.pdf
Availability of ERA-1AEB202C
QUANTITY
ERA-1AEB202C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB202C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB202C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-1A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB202C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB202C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB202C Details Description
Related parts for ERA-1AEB202C
FUSE 1000A 690V 3/110 AR UC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SOT563 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 55.3VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf