Panasonic Electronic Components ERA-1AEB9090C
ERA-1AEB9090C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB9090C
Brief Description
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB9090C.pdf
Availability of ERA-1AEB9090C
QUANTITY
ERA-1AEB9090C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB9090C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB9090C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB9090C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB9090C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB9090C Details Description
Related parts for ERA-1AEB9090C
CARD EDGE 80POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 7MM datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 14CKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP TP- datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro AB 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 33K OHM 7SIP datasheet.pdf