Panasonic Electronic Components ERA-2AEB363X
ERA-2AEB363X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB363X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB363X.pdf
Availability of ERA-2AEB363X
QUANTITY
ERA-2AEB363X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB363X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB363X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB363X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB363X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB363X Details Description
Related parts for ERA-2AEB363X
IDC CABLE - CPC20S/AE20M/CPC20S datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS W/PIN WALL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
IC PWM DRIVER FOR CD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 6CH I2C QFN datasheet.pdf
RES 104 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 2W datasheet.pdf
TERMINAL WQL 2WF 10-8 datasheet.pdf
IC LED DRIVER 100MA 40QFN datasheet.pdf